SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
MARKA TESCİL BELGEMİZ

Kullanıcı Adı
Şifre
Beni Hatırla
Üye Ol Şifremi Unuttum
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI D.K.M.P GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA İL MÜDÜRLÜĞÜNE


02.11.2016 Tarihinde Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğünde Avbis Sorunları İle İlgili Yapılan Toplantıda Derneğimiz Tarafından Toplantı Heyetine Sunulan Görüş ve Öneri Yazımız;

Bakanlığınızca uygulaması yapılan ve 2016-2017 yılı av mevsiminde tüm illere ve bölgelere uygulanan AVBİS sistemi ile ilgili görüşlerimiz ektedir.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 12. Maddesi; Devlet avlakları, genel avlaklar ve özel avlaklarda avlanmak Bakanlığın iznine bağlıdır, denilmiştir.

Kanunun çıktığı 2003 yılından beri 13 yıldır bu yetki M.A.K. Kararları çerçevesinde yürütülmüş, alınan müşterek kararlarla avlaklar yönetilmiştir. Belli bir kısım bölgeler 2013-2014 av döneminde ilk defa adına AVBİS denen bir sistemle tanışmış ve ayrılan bazı yerlere sistemden kota almak sureti ile avlanılmasına izin verilmiştir. Kanundan 10 yıl sonra, uygulamayla alakalı, ciddi, tarafları memnun edecek bir sistem yerine kafaları karıştıran uygulama zorluğu olan, avcıların kerhen kabul etmeye mecbur oldukları bir düzenleme ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Göçmen kuşlarda avcı kotası uygulanmaz iken, türe göre avlak sınırlaması kotası ile avcılar adeta cezalandırılmışlardır. Ava açık türler kotalara alınmayarak M.A.K. Kararı ile yıllarca 21 ilgili tarafın asgari müşterekte anlaştığı av yönetimi usulünden vazgeçilmiş, ben yaptım oldu modeline geçilmiştir.

Ülkemizde bilgisayar kullanımı ve yaygınlığı oranı %28 iken, tüm avcılar AVBİS denen sisteme kota almak için bilgisayar kullanmak, kullanabilen birini bulmak ve internete sahip olmak zorunda bırakılmışlardır. Bu duruma, tüm çaba ve taleplerimize rağmen Call Center gibi bir çözüm bulunmadı, dernek olarak yapmaya kalktık 3 ay cevap alamadık.

YAPILAN UYGULAMALARDAN ÖRNEKLER:

Ankara civarında Kınalı Keklik kotası olmayan yerler:

Atkaracalar, Avdan yaylası, Ağlar Kaya, Bayramören, Dereli, Eldivan Kara Dere, Dereli G.A, Devrez Vadisi, Yaylakent, Buğdüz, Çerkeş Güney, Şabanözü Gümerdiğin, Kurşunlu, Seydim Cabar Baba G.A, Kızılcahamam Çeltikçi, Kızılcahamam Devlet Avlağı, gibi baktığımız bir kısım sembolik avlak.

DOMUZ KOTALARI:

AVLAK                             AÇILAN KOTA           AVLANAN

Yaylakent Büğdüz                     60                      66

Çerkez Kuzey                           75                      76

Çerkez Güney                           72                     74

Akyurt                                     86                     98

Kızılcahamam Çeltikçi                227                   228

Kızılcahamam Devlet Avlağı       189                   196

Akyurt Civarında Köy Muhtarları ile görüştük, “tek bir avcı veya vurulduğunu duyduğumuz 1 tek domuz olmadı, artık bıktık 2 yıldır Nohut ekemiyoruz. Tam da nohut’un piyasada para ettiği zamanda” diye hayıflanıyorlar.

AVLAKLARLA İLGİLİ GENEL SIKINTILAR

- Sarıyer Baraj Gölü: Barajın yasak saha sınırı enine ve boyuna ilçe sınırlarından geçtiği için ikisi de su havzasını ikiye bölmektedir. Baraj gölünün kuzeyi yasak saha olup, su bölümü ava açık olduğundan kıyıdan nereye kadar avlanılacağı konusunda avcılar ve uygulayıcılar tereddüde düşmektedir. Ayrıca yasak saha su havzasını da içine alacak şekilde Çayırhan-Koyunağıl hattında kırmızıyla gösterilmektedir.

- Hirfanlı Baraj Gölü havzası: Hirfanlı Barajı ve çevresi 11 avlağa bölünmüştür. Bu avlak sınırlarından 8 sınır ilçe sınırı olarak belirlenmiş: bunlardan bir tanesi de kuzeydoğu-güneybatı hattında barajı boydan boya su hattının ortasından bölmektedir. Birçok avlak ortadan ikiye: üçe bölünmüştür. Nereden kota alınacağı ve nerede avlanılacağı konusunda avcılar şaşkındır.

- Bu sorun birçok avlak için geçerli olup: yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkündür.

TALEP: AVBİS Sisteminin hata ve eksikliklerinin giderilinceye kadar bu uygulamadan vazgeçilmesini arz ve talep ederiz. 2.11.2016

                                                                                           BAŞKAN

                                                                                       M.Aydın KALAY


DERNEK HABERLERİ •    Derneğimizin Avcılık Uygulamaları Konusunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Yaptığı Başvurunun Tam Metnini Buradan İnceleyebilirsiniz..
 
•    2016-2017 AV DÖNEMİ ANKARA İL AV KOMİSYON KARARI TASLAĞINI BURADAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ..
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
MARKA TESCİL BELGEMİZ&k101&
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ

Aktif Ziyaretçi : 1
Bugün Tekil: 10
Bugün Çoğul: 14
Toplam Tekil: 119215
Toplam Çoğul: 1952112
Toplam Haber : 1
Personel Sayısı : 16
Dernek Üye Say. : 0
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
Sisav Doğa Sporları Dernek Üye Kayıt Formu İçin Tıklayınız

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu İçin Tıklayınız

5253 Sayılı Dernekler Kanunu İçin Tıklayınız

6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu İçin Tıklayınız

2016 - 2020 Su Ürünleri Sirküleri İçin Tıklayınız

Kara Avı Video Galerisi İçin Tıklayınız

Balık Avı Video Galerisi İçin Tıklayınız
 
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ