SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
MARKA TESCİL BELGEMİZ

Kullanıcı Adı
Şifre
Beni Hatırla
Üye Ol Şifremi Unuttum
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ

Beyaz Keklik

Uzun zamandır,  Yaban TV''ye ait internet gazetemizde köşemde yazı yazamadım.

Değerli Yaban dostlarım bir konu bulamadığım için değil bazı özel sebeblerimden ve durumlarımdan dolayı, bir türlü kalem elime gelmedi. Geçen bu süreden dolayı tüm avcı yaban dostlarımdan özür diliyorum.

Değerli yaban dostlarım, başlık attığım BEYAZ KEKLİK in çok güzel bir öyküsü var. İstedim ki, bu gerçek avcı öyküsü benim kalemimden okunsun istedim. Çok değerli avcı büyüklerimizin olduğunu bir kez daha hatırlıyarak rahmet ile yad etti!.. Beyaz keklik ilk defa Ankara''nın eskiden RAVLU dedikleri, şu anki adı AKYURT olarak bilinen ilçesinin çevresinde ki av meralarında geçmiş gerçek bir öyküdür. Bir gün arkadaşları ile ava çıkan rahmetli usta avcı büyüğümüz Hasan KALAYCI ya avcı arkadaşı derki, hasan ağbi dağda iki değişik renkte keklik gördüm der, bunlardan biri süt beyaz renkte gagası ve ayakları kırmızı, diğeri de siyah beyaz renkte gagası ve ayakları kırmızı olduğunu söyler. Ancak bunlardan siyah beyaz renkte olanını bir şahinin kaptığını uzaklaşırken kekliği alabilmek için şahine ateş ettiğini ama vuramadığı için şahinin kekliği alıp gittiğini söyler. Bunu duyan Hasan Kalaycı ertesi gün beyaz kekliğin peşine düşer. Günlerce arar en sonunda yerini tespit eder. Ama o an avlamaz.

Bu arada (1957-1959 yılları arasında) İngiltere başbakanı Winston Churchill Ankara ya rahmetli ismet inönün davetlisi olarak gayri resmi ziyaret için geliyor. O dönemlerde churchill avcılığı ile de bilinen tanınmış bir kişidir..

Gayri resmi görüşmeleri bitirdikten sonra, churchill ingiliz büyük elçisine ankara avcılar derneğini ziyaret etmek istediğini söyler. Dernek ziyaretinde churchill ankara bölgesinde av yapmak istediğini belirtince, Ankaralı avcılar önce telaşlanarak ne yapacaklarını şaşırırlar daha sonra Ankara avcı derneği Ravlu ya (Akyurt ilçesine) haber gönderirler. Çünkü o dönemlerde profosyonelce avlanan ve iyi bir avcı olan, Hasan KALAYCI dır. Dernektekiler bu önemli avcı misafiri öyle ağırlamalılar ki bu konu unutulmaz bir anıya ve tarihe geçicek hikayeye dönüşsün. İşte o zaman bizim BEYAZ KEKLİK konusu devreye girer avcılar Ravlu da beyaz keklik olduğunu avcı curchill e söylerler churchill merak ve heyecanla beyaz keklik in avına çıkmak için Hasan kalaycıya rica eder ve Hasan kalaycı da misafir ingiltere başbakanının ricasını kıramıyarak daha önce kekliğin yerini tespit ettiği bölgeye doğru hep beraber keklik avına çıkarlar. Nihayet (albino) beyaz kekliği görürler ve avcı hasan kalaycı beyaz kekliği avlar. Hasan kalaycı da beyaz kekliği tahnit ustasına verip iyi bir tahnitten sonra kekliği churchill ingiltereye dönmeden evvel hediye eder. Bu hediye karşısında gurur duyan ingiltere başbakanı churchill usta avcı Hasan KALAYCI ya ava çıktığı london marka işlemeli kendi av tüfeğini hediye eder.
Yaban dostlarım bu öykü yaşanmış gerçek bir öyküdür. Bu öyküyü bizzat rahmetli avcı Hasan KALAYCI nın, kendisi gibi usta olan, torunu sayın ALİ OSMAN KALAYCI dan ve rahmetlinin akrabası şu anki Akyurt avcı derneği başkanı sayın Oktay AYANTAŞ tan ve rahmetli sayın hasan kalaycıdan rahmetli olmadan evvel bu konuda bilgi almış SİSAV doğa sporları derneği başkanı sayın, Aydın KALAY dan dinliyerek kaleme aldım. Ve öykümüz burda bitmiyor. Tahnit edilen BEYAZ KEKLİK, hatıra olarak verilen churchil tam Ankara havaalanından ingiltereye uçmak üzere iken, uçaktan çıkıp merdivenlerden inerek, kendisini yolcu etmeye gelmiş olan Ankara da ki (TAK) türkiye avcılık ve atıcılık derneği başkanı rahmetli mustafa beye bu kekliği tahnit olsada anavatanından alıp, götüremiyeceğini bu kekliğin RAVLU ya (Akyurt a) ait olduğunu ifade ederek Ankara derneğine hediye ettiğini ifade ederek başkan mustafa beye verir... Daha sonra dernek güzel bir cam faunus içersinde bu tahnit edilmiş kekliği muafaza eder. Bu tahnit beyaz keklik çok sonra açık artırma ile ihaleye çıkarılarak o zamanki paraya göre 10.000 Tl.ye Ankarada tanınmış avcılardan mercedes servisinin sahibi rahmetli sayın Hüseyin CEYLANA satılır. Ondan sonra da kekliğin akıbeti bilinmiyor.

Bu arada rahmetli usta avcımız sayın Hasan KALAYCI ya churchill in hediye ettiği ingiliz marka işlemeli London marka av tüfeği ve churchill ile çekilen tarihi fotoğraflara pek sahip çıkılamamıştır. Ancak, fotoğrafların yeri bellidir ama av tüfeğinin yeri ve kimde olduğu belli değildir.

Hani bir türkü vardır ya; beyaz giyme söz olur, siyah giyme toz olur. İşte yaban dostları, bizim BEYAZ KEKLİĞİN söz olan öyküsü de budur.

Yakın zamanlarda o bölge de 4 adet süt beyaz kekliklerin çobanlar tarafından görüldüğü belirtiliyor. Umarım bu BEYAZ KEKLİKLER Orman bakanlığı DKMP tarafından koruma altına alınırlar.
Tüm yaban dostlarıma sevgiler ve saygılar dilerim.

 

 

SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
MARKA TESCİL BELGEMİZ&k101&
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ

Aktif Ziyaretçi : 1
Bugün Tekil: 1
Bugün Çoğul: 10
Toplam Tekil: 119336
Toplam Çoğul: 1952273
Toplam Haber : 1
Personel Sayısı : 16
Dernek Üye Say. : 0
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
Sisav Doğa Sporları Dernek Üye Kayıt Formu İçin Tıklayınız

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu İçin Tıklayınız

5253 Sayılı Dernekler Kanunu İçin Tıklayınız

6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu İçin Tıklayınız

2016 - 2020 Su Ürünleri Sirküleri İçin Tıklayınız

Kara Avı Video Galerisi İçin Tıklayınız

Balık Avı Video Galerisi İçin Tıklayınız
 
SİSAV DOĞA SPORLARI DERNEĞİ